BOTA, 16 Nëntor 2023, 15:46

Bilance dramatike! Mbi 200 mjekë dhe infermierë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës

Bilance dramatike! Mbi 200 mjekë dhe infermierë janë vrarë

Bilance dramatike! Të paktën 202 punonjës shëndetësorë janë vrarë në Rripin e Gazës që nga 7 tetori dhe 200 janë plagosur, sipas një njoftimi të autoriteteve të enklavës palestineze. Numri i të vdekurve përfshin mjekë, infermierë dhe ndihmësmjekë. Gjithsej 25 spitale dhe 52 qendra mjekësore u eliminuan nga bombardimet e forta izraelite të enklavës, thanë autoritetet e Hamasit.

Sipas tyre më shumë se 60 autoambulanca janë sulmuar dhe 55 janë jashtë shërbimit. Numri i të vdekurve palestinezë që nga e mërkura ishte 11,470, nga të cilët 4,407 janë fëmijë. Më shumë se 29,000 njerëz janë plagosur.

Në spitalin al-Shifa, 40 pacientë, përfshirë tre foshnja të lindura para kohe, kanë vdekur që nga 11 nëntori për shkak të mungesës së karburantit.