AKTUALITET, 30 Janar 2023, 22:03

Vrαnë për gjakmarrje ish-policin Kujtim Prenga, 2 shqiptarë dalin para gjykatës gjermane

Vrαnë për gjakmarrje ish-policin Kujtim Prenga, 2 shqiptarë

Kanë dalë para gjykatës gjermane dy prej autorëve që vrαnë gjashtë vite më parë në Gjermani ish-oficerin e Policisë Kujtim Prenga. Njëri prej autorëve të vrαsjes është dënuar me burg, ndërsa dy të pandehur të tjerë janë aktualisht në gjyq.

Autoritetet gjermane kanë zbardhur ndërkohë rolin e dy të pandehurve. Njëri nga të dy ka qenë personi që ka tërhequr këmbëzën e αrmës që i mori jetën Kujtim Prengës. Shqiptarët u arrestuan në prill të vitit 2021, pak pasi u gjet αrma që dyshohet se u përdor në vrasjen e kryer në zonën e Bad Fallingbostel.

I vetmi person i përfshirë në krim, i cili ishte dënuar më parë, i kishte treguar policisë se ku ishte groposur dhe kishte dhënë emrat e kushërinjve të tij tashmë të akuzuar. Vrasja, sipas organeve hetuese gjermane, ka ndodhur për gjakmarrje, pasi në vitin 2011, Kujtim Prenga, i cili asokohe punonte si punonte si badigard i një lokali në Kamëz, ka vrarë gjatë orarit të punës me armën që e mbante me leje të organeve kompetente, Armando Frrokun.

Dy persona të armatosur të cilët lëviznin me motor i janë afruar dhe e kanë qëlluar shqiptarin në sy të vajzës. Pas kësaj, autorët janë larguar me shpejtësi, ndërsa Prenga, u transportua me urgjencë në spital, ku humbi jetën. Policia ka gjetur më pas të braktisur, motorin tip ‘Kaëasaki’, me të cilën autorët kryen vrasjen.

Kujtim Prenga, ish-oficer i Policisë Ushtarake, vrau mesnatën e 30 dhjetorit të vitit 2011 në një lokal me muzikë në Kamëz, 28-vjeçarin Armando Frroku. Prenga atëherë 41-vjeçar punonte si badigard në lokal, ku i riu, i cili dyshohej se ishte nën efektin e pijeve alkoolike pati një sherr për të cilin ndërdyu si roje sigurie Kujtim Prenga. Në sherr e sipër, Prenga qëlloi Armando Frrokun duke e lënë të vdekur. Ai u arrestua pas ngjarjes dhe deri në vitin 2016 ka qenë në burg.

Vrasja për të cilën Prenga u dënua me burg pasoi me një tjetër tragjedi. Gruaja e tij humbi jetën rreth 1 vit pas burgosjes së bashkëshortit duke lënë dy fëmijë të mitur jetimë pasi e zuri korrenti. Në muajt e parë të vitit të kaluar Kujtim Prenga u largua në drejtim të Gjermanisë. Raportohet se ai ishte strehuar në një kamp ku kishte kërkuar azil bashkë me familjen e tij, me frikën e një hakmarrje të mundshme.