AKTUALITET, 28 Janar 2023, 22:19

Vrau “amerikanin” në mes të qytetit në Greqi, shqiptari rrëfehet para hetuesve: Më shiti kokainë të prishur

Vrau “amerikanin” në mes të qytetit në Greqi,

Ngjarja ndodhi mëngjesin e 20 janarit në kryqëzimin e rrugëve Hidra dhe Solonos, në Kalamata.

Sipas mediave greke, ai tha se “Amerikani” i kishte shitur kokainë të prishur dhe e kishte dërguar në spital gjatë fjalës së tij para hetuesve.

Ai shtoi se për sa i përket pistoletës me të cilën vrau viktimën, ai pohoi se e mbante gjithmonë me vete, duke shtuar se nëse do të donte ta vriste nuk do ta kishte qëlluar në këmbë në mëngjes dhe në qendër të Kalamatës i pamaskuar.

Ndërsa avokati i të pandehurit, Charalambos Lykoudis, tha: “Nga rrethanat e aktit dhe të gjitha provat, rezulton mungesa e qëllimit të vrasjes. Vendi është një vend i ngarkuar, koha është orë piku, ku ka shumë lëvizje. Jam i sigurt se në rrjedhën e çështjes karakterizimi ligjor i aktit do të ndryshojë”.