AKTUALITET, 22 Prill 2024, 17:19

Tragjike në Itali/ Po ngiste kamionin, humb jetën i riu shqiptar

Tragjike në Itali/ Po ngiste kamionin, humb jetën i riu shqiptar

Tragjik ka rezultuar fati për një shqiptar në Itali, pasi u aksidentua për vdekje. Pak pas orës 10 të mëngjesit të sotëm, të hënën e 22 prillit, kamioni i drejtuar nga 25-vjeçari u përplas me shpejtësi të madhe me një kamion të ndaluar në një radhë në autostradën A22, në zonën midis komunës Veroneze të Nogarole Rocca dhe Mantovës në veri.

I riu që ishte shofer- me origjinë shqiptare, me banim në Piza – vdiq brenda kabinës së kamionit, e cila u rrudhos nga përplasja.

Dinamika e aksidentit

Ndihma e shpejtë e Veronës shkuan në vendngjarje, u përpoqën të sillnin më vete 25-vjeçarin, por ishte vonë. Policia rrugore e Verona Sud ka ndërhyrë për të zbardhur dinamikën e aksidentit. Sipas një rindërtimi fillestar, kamioni që drejtohej nga shqiptari u përplas me tjetër kamion më të madh, që kishte ndaluar më herët në autostradë. Operacionet për lëvizjen e rimorkios zgjatën deri në orën 8:22 të mëngjesit, kohë në të cilën një korsi u rihap për të lejuar qarkullimin.

Në orën 9:40 kishte një tjetër mbyllje të autostradës, këtë herë për të liruar rrugën nga rimorkio. I tradhtuar nga shiu dhe dukshmëria e dobët, viktima nuk ka vërejtur mjetet e ndalura në kolonë dhe ka goditur makinën e fundit të rreshtit. Shtrirja e autostradës midis kabinave të pagesës Nogarole Rocca dhe Mantua Nord mbeti e mbyllur për trafikun deri rreth mesditës, kur përfunduan operacionet e shpëtimit dhe sigurisë për automjetet.