AKTUALITET, 7 Gusht 2022, 10:44

Sekuestrohen mbi 19 mijë euro në Kakavijë, nën hetim turisti italian

Sekuestrohen mbi 19 mijë euro në Kakavijë, nën hetim turisti

Policia Kufitare në Kakavijë ka sekuestruar 19.450 euro të padeklaruar dhe ka vënë nën hetim një shtetas italian.

Shërbimet e Policisë Kufitare në Kakavijë,  kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, motomjetin tip “Hyundai”, me drejtues shtetasin italian G. C.

“Gjatë kontrollit të ushtruar në motomjetin e tij, shërbimet e Policisë Kufitare gjetën dhe sekuestruan 19.450 euro, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar sipas përcaktimeve ligjore në fuqi”, informoi sot policia.

Në përfundim të veprimeve hetimore, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Gjirokastër referuan materialet në Prokurori dhe nisi procedimi penal në gjendje të lirë për shtetasin G. C., 53 vjeç, banues në Itali, për veprën penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe i sendeve me vlerë”.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Gjirokastër, për veprime të mëtejshme.