AKTUALITET, 9 Shkurt 2024, 08:39

Diell dhe temperatura deri në 21 gradë, parashikimi i motit për ditën e sotme

Diell dhe temperatura deri në 21 gradë, parashikimi i motit për

Ditën e premte vendi ynë do të vijojë të ndikohet nga e njëjta situatë meteorologjike me mot të qëndrueshëm e kohëzgjatje të orëve me diell.

Nuk do të mungojnë as vranësirat e herëpashershme në formën e reve të mesme dhe të larta transparente.

Vranësirat do të shoqërohen me reshje të dobëta shiu përgjatë maleve në veriperëndim të vendit në orët e pasdites. Era do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-7m/sek, ndërsa në lugina dhe përgjatë vijës bregdetare hera-herës shfaqet intensive me shpejtësi 11-17m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 2-3ballë.

Temperaturat parashikohen:

-në zonat malore -2 deri15 °C

-në zonat e ulëta 0 deri 21°C

-në zonat bregdetare 5 deri 21 °C