AKTUALITET, 25 Janar 2023, 12:48

Audiopërgjimi për “21 janarin”/ Grupi hetimor 'zbarkon' në shtëpinë e familjarëve të Aleks Nikës, merren në pyetje babai dhe xhaxhai i tij

Audiopërgjimi për “21 janarin”/ Grupi hetimor

Prokuroria e Tiranës vijon hetimet në lidhje me audion e pretenduar për komunikimin e gardistëve më 21 janar 2011.

Raportohet se OPGJ e Tiranës ka shkuar në shtëpinë e Aleks Nikës në Lezhë për të marrë në pyetje babain dhe xhaxhain e tij, të cilën kanë deklaruar se kanë në pronësi një audio përgjimin.

Familjarët kërkojnë drejtësi për vrasjen e Aleks Nikës në 21 Janar.

Xhaxhai i tij, Mark Nika ka konfirmuar se ka zhvilluar një takim me kreun e SPAK, Altin Dumanin, të cilit i ka kërkuar që çështjen ta marrë Prokuroria e Posaçme.

Mark Nika, tha se që prej muajit korrik 2022 ka në dorë audio-përgjimin, në të cilin ai thotë se është komunikimi mes gardistëve në momentin që ata hapën zjarr drejt protestuesve më 21 janar.

Mark Nika thotë se e ka audio-përgjim, por sot nuk ia ka dorëzuar atë kreut të SPAK. Ai këmbëngul se nuk do ta dorëzojë audio-përgjimin nëse kjo çështje nuk i kalon SPAK, pasi nuk ka besim tek Prokuroria e Tiranës. Ndërkohë, Mark Nika bën me dije se është ai që ia ka dhënë audio-përgjimin gazetarit Artan Hoxha.