AKTUALITET, 15 Prill 2024, 16:29

Akuzohen për 2 mln euro vjedhje në Portugali, Interpol operacion në Spanjë për kapjen e “skifterëve” shqiptarë

Akuzohen për 2 mln euro vjedhje në Portugali, Interpol operacion

Një operacion i përbashkët midis Gardës Civile Spanjolle dhe Gardës Kombëtare Republikane të Portugalisë (GNR), përmes një hetimi të koordinuar nga Interpoli, kanë çmontuar një grup kriminal me bazë në komunën Pontevedra të O Rosal dhe me lidhje në Valencia, të cilit i atribuohen 100 grabitje shtëpish në veri të Portugalisë me një vlerë prej më shumë se 2 milion euro. Hetimi kundër kësaj bande udhëtuese me origjinë shqiptare nisi në nëntor të vitit 2021, kur policia portugeze kërkoi bashkëpunimin e autoriteteve spanjolle pasi u regjistruan disa sulme ndaj banesave në pjesë të ndryshme të veriut të vendit, siç raportohet këtë të hënë nga Garda Civile.

Në shkurt 2022, u zhvillua një operacion i parë, në të cilin dy persona u arrestuan në Vila Nova da Cerveira (Portugali). Përveç kësaj, një shtëpi u regjistrua në komunën Pontevedra të O Rosal, ku grupi kishte vendosur vendbanimin e tij të zakonshëm. Një person i tretë arriti të arratisej, ndërsa dy të arrestuarit u vendosën në burg të përkohshëm me urdhër të sistemit të drejtësisë portugeze. Në shtëpinë në jug të Pontevedras, agjentët sekuestruan bizhuteri, aksesorë të markave luksoze, para të gatshme dhe pajisje teknologjike si telefona celularë, telekomandë ose bllokues frekuencash, si dhe mjete dhe dy automjete të nivelit të lartë që përdoreshin për grabitje.

Banda zgjodhi shtëpi me pamje luksoze për grabitjet e tyre dhe pasi bastisën, ata fshehën objektet dhe mjetet në zonat pyjore të Vila Nova da Cerveira. Në total vlera e mallit të vjedhur arrin në 2 milionë euro. Operacioni mbeti i hapur për të gjetur vendndodhjen e dy personave të tjerë, të cilët, sipas informacioneve të marra në regjistër, vepronin si bashkëpunëtorë nga provinca e Valencias, duke ofruar mbështetje nga banda, të cilës i siguruan shtëpi dhe automjete për qëndrim të përkohshëm në zonat ku vepronin. Hetimet përfunduan këtë prill, kur u zhvillua faza e dytë dhe e fundit e operacionit në Valencia. Aty u ndaluan dy gra dhe u hetuan si bashkëpunëtore. Në shtëpinë e tyre u sekuestruan kompjuterë, 6000 euro dhe dokumentacion për operacionin e grupit.